12.06.2014.
Zvezda overila finale!

Crvena zvezda Telekom se plasirala u finale ovogodišnje Superlige Srbije, pošto su i u drugoj utakmici polufinala bili uspešniji od ekipe Mega Vizure – 101:95 (48:51). Crveno beli su odlično otvorili meč i poveli sa 8:2, pa je trener Mege Dejan Milojević bio primoran da u ranoj fazi tj. trećem minutu zatraži tajm aut. To se pokazalo dobrim potezom pošto je Ratko Varda odmah u sledećem napadu Mege poentirao, a posle dobre defanzivne rotacije usledio je faul centra Raška Katića u napadu, pa polaganje Novice Veličkovića za priključak. U poslednjem minutu prve četvrtine Zvezda je došla i do plus šest (26:20), ali Nikola Jokić pogađa prvo za dva, a nakon izgubljene lopte gostiju, na sekund do kraja prve deonice, uspeva prelepim šutom da pogodi sa pola terena, izmami aplauze prisutnih i svoj tim spusti na samo poen minusa (25:26).

Napadački veoma raspoloženo krenulo se i u drugoj četvrtini. Za samo tri i po minuta igre videli smo čak pet trojki: jednu Novice Veličkovića i po dve Čarlsa Dženkinsa i Ratka Varde, pa Mega stiže do vođstva – 36:34. Tada se razigrao Raško Katić pogodivši dva šuta sa distance, ali i Zemunci su imali odgovor preko Varde i Veličkovića, koji je već u 14-om minutu stigao do indentičnog broja poena. Usledilo je i zakucavanje Nemanje Dangubića i puleni Dejana Milojevića su poveli sa pet poena razlike (43:38) tako da je strateg Zvezde, Dejan Radonjić morao da zatraži minut odmora. Jaka Blažič potom pogađa za dva, ali Varda uzvraća i posle nesportskog faula Blažiča, Mega preko Veličkovića, sa linije slobodnih bacanja i Nemanje Dangubića beži na plus devet (49:40). Međutim, odmah je usledio i nesportski faul Dangubića, na koji Zvezda odgovara serijom od 8:0 i prilazi na svega poen minusa. Period od četiri minuta bez poena Mege prekida Nenad Miljenović, a na veliki odmor Zemunci odlaze sa tri poena prednosti - 51:48. Nakon prvih 20 minuta u Megi su do dvocifrenog učinka došli: Novica Veličković (16) i Ratko Varda (14), a u Crvenoj zvezdi Telekom: Čarls Dženkins (12), Raško Katić (12) i Jaka Blažič (10). Zvezda koja je u prvih šest šuteva van linije 6,75 pogodila čak pet puta do kraja poluvremena je taj procenat upropastila pošto je nakon toga još šest puta šutirala neprecizno, dok je Mega pogodila šest trojki iz 14 pokušaja. Takođe, Mega je imala tri skokova više (17/14), a Zvezda dve asistencije više (12/10).

U nastavku Mega je ušla u problem sa šutom jer su za četiri i po minuta postigli svega četiri poena, što je Zvezda iskoristila i otišla na plus pet (60:55). Gosti su to uspešno koristili, pa preko raspoloženog Katića  došli potom i do plus devet (69:60) i tako u 27. minutu primorali klupu domaćih da reaguje minutom odmora. Usledili su poeni Varde i Dangubića, pa ne želeći da se Mega potpuno vrati u meč, reagovala je i klupa gostiju zatraživši tajm aut. Do kraja treće deonice Zvezda je postigla četiri, a domaćini dva poena, pa je ekipa Dejana Radonjića posle 30-og minuta imala prednost od plus sedam - 73:66.

Početak poslednje deonice je pripao ekipi Dejana Milojevića, koja posle samo dva minuta igre prilazi na minus jedan (76:77). Tri minuta pre kraja, na semaforu je stajalo – 87:87, ali sa četiri poena Katića i dva Nelsona gosti odlaze na plus šest – 93:87, uoči penal završnice u kojoj je Zvezda uspela da sačuva ovu prednost. Ekipa Dejana Radonjića je dobro izvodila slobodna bacanja (24/29) i  imala bolji procenat šuta za tri poena, kao i  dve asistencije više (18/16), dok je Mega procentualno bila bolja u šutu za dva poena i imala četiri skoka više (33/29).

Najefikasniji u pobedi ‘’crveno belih’’ bio je centar Raško Katić sa 26 postignutih poena. Demarkus Nelson je ubacio 22, Čarls Dženkins - 21, a Jaka Blažič - 13 koševa. Kod Mege, po pravilu,  odličan je bio Novica Veličković sa dabl dabl učinkom od 23 postignuta poena i 10 skokova. Ratko Varda je ubacio 20, Nemanja Dangubić - 19, Vasilije Micić – 12, a Nikola Jokić – 10 koševa.

DEJAN RADONJIĆ, trener Crvene zvezde Telekom: ‘’ Čestitam Mega Vizuri na sjajnoj sezoni. Igrali smo ove godine dosta mečeva protiv njih, bili smo svesni da će plej of serija biti teška. U prvom meču igrali su bez Micića i Dangubića, a mi smo to iskoristili na pravi način. Oni su jedan jako talentovan tim, uz nekolicinu iskusnijih igrača. To je tim koji je dao najveći broj imena za širi spisak reprezentacije Srbije, tim koji je tokom cele godine rastao. Znali smo da će nam njihov kvalitet doneti neke stvari koje smo i imali i prilike da vidimo na ove dve utakmice. Međutim, na sve to smo uspeli da odgovorimo. U drugom poluvremenu smo uspostavili kontrolu meča, a u samoj završnici utakmice bili smo pametni i skoncentrisani, koristeći sve naše prednosti kako bismo došli do rezultata. Na kraju smo zasluženo slavili i plasirali se u finale sa skorom od 2-0’’.

DEJAN MILOJEVIĆ, trener Mega Vizure: ‘’ Želim da se zahvalim svim mojim igračima i stručnom štabu na sjajno odrađenom poslu, ponosan sam što sam bio trener ovakve ekipe. Napravili smo mnogo dobrih stvari, ostaje žal što u polufinalu nismo napravili iskorak u odnosu na prošlu sezonu, ali to ne umanjuje činjenicu da samo imali odličnu sezonu. Svim igračima koji sledeće sezone ne budu bili u klubu, želim mnogo sreće u karijerama, a nama ostaje da se borimo u podmlađenom sastavu’’.

MEGA VIZURA – CRVENA ZVEZDA TELEKOM  95:101 (25:26, 26:22, 15:25, 29:28)

Dvorana: Hala Sportova. Gledalaca: 1500. Sudije: Belošević, Maričić i Glišić.

MEGA VIZURA: Reljić, Krstić 5 (5 sk), Dangubić 19 (4 sk), Avramović, Micić 12 (6 sk, 6 as), Veličković 23 (10 sk), Miljenović 6 (4 as), Jokić 10 (6 sk), Varda 20, Bojić, Milovanović, Jaramaz.

CRVENA ZVEZDA TELEKOM: Rebić, Mitrović 3 (4 sk), Lazić 5 (3 as), Blažić 13 (4 sk,4 as), Simonović 3, Marjanović 6, Radenović, Katić 26 (4 sk), Nelson 22 (6 sk, 5 as,indeks-32), Dženkins 21, Lipovij, Dragićević 2.

Tako ćemo i ove godine gledati reprizu prošlogodišnjeg finala Superlige Srbije, između ekipa Partizana NIS I Crvene zvezde Telekom. Finalna serija se igra na tri dobijena meča, a prvi je već u subotu od 20 časova, uz direktan prenos na televizijama: Arena i RTS. Ostali termini su: 16. i 19, odnosno 21. i 24. jun.